moduł fakultatywny nieprzypisany do planu studiów
WODA JAKO SACRUM I PROFANUM
WODA JAKO SACRUM I PROFANUM


Kod przedmiotu:
Formuła przedmiotu: wykład
Typ przedmiotu: fakultatywny
Semestr(y): letni
Liczba punktów ECTS: 1
Liczba godzin w semestrze: studia stacjonarne –15, niestacjonarne – 10
Język nauczania: polski
Wykładowca: dr Joanna Sposób - Zakład Hydrologii
Wymagania wstępne: znajomość podstawowych zagadnień z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej
Cel nauczania: poznanie roli wody w życiu człowieka w aspektach: kulturowym, filozoficznym, religijnym, społecznym i gospodarczym
Program nauczania: Znaczenie wody w życiu człowieka i w środowisku przyrodniczym. Rola wody w rozwoju cywilizacji. Woda w kulturach, nurtach filozoficznych i religiach. Polskie tradycje i wierzenia związane z wodą. Woda jako granica do przejścia. Święte źródła. Znaczenie wody w historii Lublina i innych miast Polski. Woda w życiu codziennym człowieka. Nietypowe projekty hydrotechniczne. Motywy wody w literaturze i sztuce.
Metody i formy oceny pracy studenta: kolokwium
Zalecane lektury i materiały pomocnicze: Górnicki Z., 2008: Woda w duchowych przeżyciach człowieka. Wyd. M, Kraków; Hajduk-Nijakowska J., 2005: Żywioł i kultura. Folklorystyczne mechanizmy oswajania traumy. Wyd. Uniw. Opol., Opole; Kaniecki A., 1993: Poznań. Dzieje miasta wodą pisane. Wyd. Aquarius, Poznań; Konopka Z. (red.), 2002: Rzeki. Architektura i krajobraz. Wyd. Śląsk, Katowice; Kowalski P., 2002: Woda żywa. Opowieść o wodzie, zdrowiu, higienie i dietetyce. Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum, Wrocław; Michalczyk Z. (red.), 1997: Strategia wykorzystania i ochrony wód w dorzeczu Bystrzycy. Wyd. UMCS, Lublin; Michalczyk Z. (red.), 2001: Źródła Wyżyny Lubelskiej i Roztocza. Wyd. UMCS, Lublin; Michałowski S., 1999: Sto lat współczesnych wodociągów w Lublinie: 1899 – 1999. MPWiK, Lublin; Myga-Piątek U. (red.), 2003: Woda w przestrzeni przyrodniczej i kulturowej. Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego, Sosnowiec; Piskozub A., 2001: Rzeki w dziejach cywilizacji. Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń; Stawarz A. (red.), 2007: Miasto po obu stronach rzeki – różne oblicza kultury. Warszawa; Dodatkowy wykaz lektur i materiałów źródłowych podawany bezpośrednio na zajęciach.
Uwagi: